EKO-TERM Systemy Grzewcze
Krzysztof Kawa

Nowe Żukowice 137
33-151 Nowa Jastrząbka

kom. 504-105-554

Zdecentralizowana wentylacja z odzyskiem ciepła

Jak ważne jest powietrze dla człowieka, może świadczyć proste porównanie. Człowiek pozbawiony wody może wytrzymać około 3 dni przy życiu, podczas gdy bez powietrza jedynie… 3 minuty. W zależności od aktywności fizycznej, potrzeby człowieka wynoszą przeciętnie od 15 do 50 litrów tlenu na godzinę. Zawartość tlenu w powietrzu, którym oddycha człowiek nie powinna być niższa niż 19,5%. Zdarza się często, że w pomieszczeniach z utrudnioną wentylacją spada ona nawet do 17%. Mała ilość tlenu, a także zanieczyszczenia w powietrzu wewnątrz budynku prowadzą wprost do powstawania objawów nazywanym ogólnie Syndromem Chorego Budynku (SBS). Poza pogorszeniem samopoczucia, skutki są znacznie bardziej groźne, bo wpływające na zdrowie i życie człowieka.

przebywanie-ludzi-na-zewnatrz-i-w-srodku

Należy sobie zdawać sprawę, że człowiek przeciętnie spędza w ciągu roku jedynie ok. 10% czasu na świeżym powietrzu. Przez pozostały czas jest zdany na jakość powietrza wewnętrznego, która bardzo często znacznie odbiega od wymaganych dla zdrowia i komfortu standard

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczeń jest trudnym zadaniem, szczególnie w starych budynkach, gdzie dodatkowo dokonano wymiany okien na nowe znacznie bardziej szczelne. Wentylacja grawitacyjna spotykana w większości starszych budynków mieszkalnych nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Szczególnie w ciepłej porze roku małe różnice temperatury wewnątrz i na zewnątrz budynku blokują jej działanie. W sezonie grzewczym z kolei wentylacja naturalna zwiększa zapotrzebowanie ciepła na podgrzewanie powietrza napływającego do domu przez nieszczelności. Szczególnie niekorzystna sytuacja występuje, gdy w budynku pracuje kocioł z otwartą komorą spalania pobierający powietrze wprost z wnętrza budynku.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w starym budynku jest zwykle utrudnione. Trudności wynikają głównie z prowadzenia kanałów powietrznych i zabudowy rekuperatora w odpowiednim miejscu budynku. Innowacyjnym sposobem na zapewnienie energooszczędnej wentylacji starego domu jest zastosowanie zdecentralizowanej wentylacji mechanicznej. Jej funkcjonowanie jest oparte o odrębne jednostki wentylacyjne pracujące w trybie zamiennym – nawiewu i wywiewu powietrza. Zabudowany wewnątrz jednostki akumulacyjny wymiennik ciepła zapewnia rekuperację (wymianę) ciepła.

praca-zdecentralizowanej-wentylacji-mechanicznej

System wentylacji zdecentralizowanej Vaillant recoVAIR VAR 60 może się składać nawet z 16 jednostek, które są centralnie sterowane i co 70 sekund zmienią rolę z nawiewnych na wywiewne.

zabudowa-jednostek-wentylacji-zdecentralizowanej

Jednostki systemu wentylacji zdecentralizowanej zabudowuje się bezpośrednio w ścianach zewnętrznych. Wystarczająca jest już średnica przewiertu 162 mm.

System wentylacji zdecentralizowanej z odzyskiem ciepła cechuje się nieco niższą efektywnością energetyczną w porównaniu do rekuperatorów (np. recoVAIR VAR 260). Jest to jednak wysoki poziom – klasa A+, która pozwala spełniać wymagania warunków technicznych WT 2017 dla budynków nowych lub starych poddawanych większej przebudowie. Obniżenie zużycia energii pierwotnej EP przez budynek i tym samym energii końcowej EK, redukuje wprost koszty ogrzewania domu.

budowa-rekuperatora

Wentylator jednostki wentylacyjnej zmienia kierunek obrotów, a powietrze w zależności od trybu pracy oddaje lub pobiera ciepło z ceramicznego wkładu rekuperatora. Powietrze jest dodatkowo oczyszczane przepływając przez wkład filtracyjny.

Więcej informacji na temat zdecentralizowanej wentylacji mechanicznej: